Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego musimy mieć świadomość tego, że jest to kredyt który zaciągamy na długie lata, a zatem powinniśmy się do niego odpowiednio przygotować. Zanim rozpoczniemy ubieganie się o kredyt sprawdźmy swoją zdolność kredytową a następnie upewnijmy się czy nasza historia kredytowa jest odpowiednia, tzn czy nie posiadamy żadnych długów bądź czy w ogóle takową posiadamy.
Zdolność kredytowa
Zdolność kredytową możemy łatwo obliczyć korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej, który jest bezpłatny i dostępny w internecie. Warto to zrobić, ponieważ nawet wynik, który nas nie zadowala, może zostać poprawiony. Pamiętajmy o tym, że mamy wpływ na swoją zdolność kredytową, jeżeli weźmiemy się za to odpowiednio wcześniej możemy zdecydowanie zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu.
Najprościej mówiąc zdolność kredytowa to maksymalna kwota kredytu jaką jesteś w stanie spłacić w określonym czasie. Im większa zdolność tym więcej opcji mamy jest do wyboru. Jej brak natomiast zamyka nam drogę do uzyskania pożyczki w większości banków. Choć do zdolności liczy się szereg różnych składników to najważniejszymi są źródła i wysokość dochodów, a także ilość osób jaka wchodzi w skład gospodarstwa domowego. Zdolność kredytową zmniejszają inne zobowiązania jakie posiadamy, dlatego pozbywając się karty kredytowej lub spłacając niewielką pożyczkę zdecydowanie zwiększymy swoją zdolność.
Dla banku istotne jest to, aby zaciągany nas kredyt hipoteczny został spłacony w czasie i bez większych problemów. Dlatego posiadanie zdolności kredytowej jest warunkiem koniecznym do otrzymania kredytu.
Historia kredytowa
Banki rozpatrując wniosek o kredyt, sprawdzają nasza historię zaciągniętych zobowiązań, opóźnień w regulacji rachunków i opłat a także zaistniałe długi. Żeby uzyskać te informacje bank zwraca się do Biura Informacji Kredytowej, w którym zapisana jest cała nasza kredytowa przeszłość, a przede wszystkim wszystkie nasze potknięcia związane z opóźnieniem w spłatach kredytów i rachunków. Opóźnienia te negatywnie wpływają na ocenę płynności finansowej kredytobiorcy. Bank może wówczas uznać nas za mało wiarygodnych klientów i odrzucić nasz wniosek.
Z drugiej strony brak wpisów w BIK nie jest też niczym dobrym, gdyż oznacza, że dla banku jesteś “znakiem zapytania” i instytucja nie wie, jakich zachowań może się po nas spodziewać. A zatem przed ubieganiem się o kredyt warto wziąć coś na kredyt konsumpcyjny i spłacać systematycznie raty. Wówczas staniemy się dla banku zdecydowanie bardziej wiarygodni.