pon.. maj 29th, 2023

  Czym są obligacje skarbowe.

  Jest cała masa najróżniejszych instrumentów finansowych, dzięki którym można całkiem nieźle zarobić. Jednym z takich instrumentów finansowych są obligacje. Obligacje emituje Skarb Państwa za pomocą Ministerstwa Finansów. Obligacje są pewnego rodzaju papierami dłużnymi, które są niczym innym niż poświadczeniem dla kupującego o udzieleniu pożyczki przez Skarb Państwa. Każda osoba, która kupuje obligacje skarbowe ma w zamian gwarancję, że ich środki zostaną zwrócone łącznie z odsetkami jakie zostały naliczone od tych środków. Nasze państwo daje gwarancje wykupienia obligacji, gdyż w takiej sytuacji to Państwo jest dłużnikiem i za wyemitowane obligacje ponosi on odpowiedzialność całym swoim majątkiem. Właśnie przez to, że Państwo jest dłużnikiem mamy gwarancje wykupu obligacji po zakończeniu okresu.

  Obligacje skarbowe uznaje się za jedne z bardziej bezpiecznych form lokowania środków pieniężnych. Ryzyko jest niewielkie, a zarobek może czasami nas mile zaskoczyć. Takie obligacje skarbowe można wykupić na okres dwóch lat, trzech lat, czterech lat lub na okres lat dziesięciu. Termin wykupu łatwo dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Możemy sami wybrać jeden z czterech okresów na zakup obligacji. Na obligacje decydują się przede wszystkim osoby, które szukają bezpiecznego sposobu na zarobienie pieniędzy i interesuje je w miarę przyzwoity poziom zysków.

  W przypadku obligacji skarbowych mamy możliwość zakupienia ich nie tylko w banku, ale również możemy kupić je przez internet lub telefonicznie. W przypadku operacji dwuletnich ich oprocentowanie jest stałe i wynosi zawsze 4% przy rocznej kapitalizacji. Jedna taka obligacja dwuletnia kosztuje sto złotych. W przypadku obligacji na trzy lata procentowanie jest zmienne i wynosi 3,85%. Co ważniejsze taki poziom oprocentowania jest obowiązujący w pierwszym okresie odsetkowym. Co do odsetek wypłacane są co sześć miesięcy. Taka obligacja jest tańsza od obligacji dwuletniej i wykupimy ją za kwotę o dziesięć groszy mniejszą.

  Na rynku finansowym mamy dostęp do obligacji czteroletnich. Przez pierwszy rok taka obligacja skarbowa oprocentowana jest na 4,5%, a jej koszt emisyjny wynosi sto złotych. Koszt emisyjny nie jest wygórowany. Jeśli chodzi o odsetki są one wypłacane tylko raz w roku, ale nie oznacza to, że zarobimy mniej na takiej obligacji. Na rynku istnieją jeszcze obligacje dziesięcioletnie. Ich oprocentowanie jest dosyć wysokie w porównaniu do reszty obligacji skarbowych i wynosi 5,25%. Co do ceny jednej obligacji nie jest ona wyższa od reszty i wynosi sto złotych. Odsetki kapitalizowane są w tym przypadku rocznie. Obligacje skarbowe jakie emituje Skarb Państwa można wykupić na trzy różne sposoby. Można je kupić za gotówkę, poprzez wykonanie przelewem, bądź też zmieniając obligacje na obligacje nowej emisji. Każdy może wybrać taki okres obligacji jaki najbardziej pasuje do jego potrzeb. Wybór jest i mamy w czym wybierać.

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.