Rankingi lokat bankowych dostępne w internecie są mało użyteczne dla większości z nas i powinniśmy z nich korzystać jako ze wsparcia i ewentualnego drogowskazu. Zazwyczaj w tego typu rankingach oferty lokat są uszeregowane według stopy oprocentowania, która jest tylko jednym z elementów, na który należy zwrócić uwagę, wybierając ofertę. Jeżeli w takim rankingu chcielibyśmy znaleźć ofertę i od razu z niej skorzystać składając wniosek, to będzie to dla nas strata czasu. Rankingi powinny być traktowane jako wsparcie, a nie jako wyrocznia, której bezgranicznie wierzymy. Owszem możemy sprawdzić w nich lokaty i wybrać te, które nas wstępnie interesują, ale powinien to być na pierwszy krok. Kolejnym krokiem powinien być telefon do jednego, czy drugiego banku z pytaniem o szczegóły oferty, a podane w rankingu oprocentowanie warto również potwierdzić. Często okazuje się, że dane prezentowane w rankingach są nieaktualne, czy to z powodu zaniedbania prowadzącego serwis, czy niedopatrzenia banku, który nie przekazał informacji o ewentualnych zmianach w produkcie.
Poza tym większość z dostępnych rankingów opiera się o podstawowe parametry, najczęściej te zachęcające do skorzystania z oferty. Rzadko są uwzględniane ewentualne ograniczenia, takie jak konieczność otwarcia konta do lokaty, co jest bardzo istotną informacją, która pozwala prawidłowo określić poziom rentowności lokaty (w przypadku, jeżeli konto jest płatne).
Powyższe ograniczenie dotyczy tak zwanych rankingów automatycznych, dlatego lepiej korzystać z tych ręcznie napisanych przez autora. W przypadku tak zwanych rankingów ręcznych kluczową kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest data ich publikacji. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że prezentują pełne parametry wraz z ewentualnymi ograniczeniami, a jeżeli zawierają jeszcze podsumowanie wad i zalet poszczególnych ofert lokat to już jest wprost idealnie. Bezpośrednio z takiego rankingu lokat można wybrać najlepszą dla siebie i założyć ją wypełniając wniosek, szybko, sprawnie i komfortowo bez konieczności odwiedzania banku.
Dzięki rankingom możemy zyskać orientacyjną wiedzę, które lokaty bankowe są najlepsze, najwyżej oprocentowane, w których nie ma konieczności zakładania rachunku ROR. Możemy też wygodnie sprawdzić różnice w oprocentowaniu pomiędzy poszczególnymi bankami, co jest bardzo cenne, nawet jeśli jest tylko orientacyjne. Podsumowując, można powiedzieć, że rankingi lokat są ciekawym rozwiązaniem, którym warto się posiłkować, jednocześnie zachowując rezerwę i potwierdzając uzyskane informacje.