śr.. mar 22nd, 2023

    Ludzie podejmują różnorodne decyzje inwestycyjne w swoim życiu. Najczęściej są one związane z bezpiecznym lub bardziej ryzykownym podejściem. W teorii ekonomii nie ma dużego, długoterminowego zysku bez podejmowania podobnej skali ryzyka i odwrotnie. W artykule dowiesz się w jakich warunkach należy stosować bezpieczne formy oszczędzania, a kiedy przekierować się w obszar bardziej ryzykowny. Jest to wiedza kluczowa z perspektywy podmiotów budujących niezależność ekonomiczną.

    Omówienie fundamentalnych zasad inwestycyjno-oszczędnościowych

    We współczesnej literaturze ekonomicznej podkreśla się, że najlepszym okresem na podejmowanie ryzykownych działań inwestycyjnych jest wiek od osiemnastu lat do momentu ustatkowania sytuacji rodzinnej, zawodowej, czy po prostu prywatnej. Młode osoby mogą pozwolić sobie na pewne straty kapitału, ponieważ nie posiadają tak wielu zobowiązań, jak ludzie nieco starsi, w średnim wieku. Ryzyko zatem kształtuje się od wysokiego poziomu do bardzo niskiego, co widać praktycznie w krajowym społeczeństwie. Ludzie starsi wolą lokaty bankowe od instrumentów rynku kapitałowego, funduszy inwestycyjnych, giełdy walutowej, typowej spekulacji. Młodzi ludzie wchodzą natomiast w ryzykowne przedsięwzięcia, bo chcą błyskawicznie podnieść wartość niewielkich pieniędzy, jakie posiadają. Niestety przechylanie się, albo na zbyt duże ryzyko, albo na zbyt duże bezpieczeństwo nikomu nie służy. Należy te dwie skale zrównoważyć, chociaż w sposób maksymalnie świadomy.

    W jaki sposób należy przeplatać instrumenty oszczędnościowe w strategiach inwestycyjnych?

    Bezpieczna strategia inwestowania wychodzi z lokat bankowych, ale może też uwzględniać nieco bardziej ryzykowne (chociaż niewiele) obligacje korporacyjne czy samorządowe, a także rynek pożyczek społecznościowych. W ryzykownych strategiach warto natomiast wprowadzać lokaty bankowe, które zagwarantują przeczekanie pewnych zawirowań gospodarczych. Z inwestowaniem nadwyżek finansowych po prostu nie warto się nigdy śpieszyć. Lokata bankowa to najlepsze miejsce przechowywania środków. Pamiętaj, że wraz ze wzrostem posiadanego kapitału przechodzisz do grupy klientów premium. Bank w takich wypadkach podnosi rzeczywiście oprocentowanie na instrumentach oszczędnościowych, co skutkuje poprawą ogólnych zysków.

    Pokora w świecie inwestycji

    Plan inwestycyjny ukierunkowany na zdobycie niezależności finansowej warto uruchomić ogólnie w młodym wieku. Wtedy będziesz wiedział mniej więcej, ile pieniędzy potrzebujesz, aby wyzwolić się z konsumpcyjnej rzeczywistości lub po prostu podnieść indywidualną stopę życia. Najlepiej uczyć się od podstaw, czyli analizy lokat bankowych, a później stopniowo przechodzić do funduszy inwestycyjnych, giełdy papierów wartościowych, giełdy walutowej Forex, pożyczek społecznościowych i ostatecznie kontraktów terminowych. Pewne straty w młodym wieku pozwolą ci nabrać pokory do rzeczywistości inwestycyjnej.

    Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.