Oszczędzanie na lokatach bankowych ocenia się na maksymalnie bezpieczne. To jednak nie do końca prawda, a raczej prawda ograniczona, ponieważ każda instytucja, również bank detaliczny jest narażony na bankructwo. W takim przypadku jednak nie trzeba obawiać się o wartość depozytu ze względu na funkcjonowanie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Czym jest BFG?
Najważniejsza funkcja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
Najważniejszy cel Bankowego Funduszu Gwarancyjnego to wypłata środków zgromadzonych na rachunkach, w tym lokatach po bankructwie SKOK-ów, czy właśnie banków detalicznych. W krajowym systemie banki odprowadzają odpowiednie składki, aby zapewnić stabilność BFG. Niestety poziom rekompensaty jest ograniczony aktualnie do 100 000 euro (czas zwrotu to mniej więcej dwadzieścia dni roboczych po przekazaniu danych z dowodu osobistego i informacji o uruchomionych produktach bankowych). Na tym poziomie klient banku otrzyma maksymalny zwrot. Z tego powodu nie warto przechowywać w jednej placówce więcej niż 100 000 euro jednorazowo. Raczej na wszelki wypadek. Co najważniejsze klient upadającego banku, który zaniedbał proces zwrotu ma na to praktycznie pięć lat, a więc to okres wystarczający, aby nawet w niespodziewanych sytuacjach pieniądze odzyskać. Bankructwa banków zdarzają się niezwykle rzadko, szczególnie pod odpowiednim nadzorem. Warto pamiętać, że banki posiadają rozbudowaną strukturę i częste powiązania z rynkiem międzynarodowym. Ostatni kryzys finansowy pokazał, że w Stanach Zjednoczonych upadają nawet giganci branży finansowej, po których nie pozostaje zupełnie nic. Z tego powodu Bankowy Fundusz Gwarancyjny, chociaż działa w oparciu o limity stanowi doskonałe rozwiązanie w razie wystąpienia niepokojów społecznych. Człowiek, który wie, że i tak odzyska pieniądze z lokaty bankowej wraz z ewentualnymi odsetkami nie śledzi, aż tak bardzo makroekonomicznych wskaźników.
Ważne specjalizacje zwiększające pozycję BFG
Bankowy Fundusz Gwarancyjny pełni wiele funkcji. Jedna z najważniejszych to przywrócenie płynności w bankach, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej. Do takich sytuacji zdarzają się błędy w księgowości, nadmierna baza niespłacanych kredytów. Niektóre banki specjalizują się w udzielaniu kredytów innowacyjnych, dotyczących technologii odnawialnych, a czasami przy zmianie przepisów branżowych kredytobiorcy nie są w stanie regulować rat, bankrutują, a to pociąga za sobą konsekwencje w placówkach. Bankowy Fundusz Gwarancyjny posiada również dział odpowiedzialny za tworzenie sprawozdań, prognoz dotyczących przyszłej sytuacji sektora bankowego, co jest dobrym odniesieniem dla inwestorów indywidualnych, także przy zakładaniu lokat bankowych. Dobre raporty makroekonomiczne publikuje również Narodowy Bank Polski. Dzięki temu inwestor indywidualny jest w stanie przewidzieć inflację, a co za tym idzie kwestie zmiany polityki monetarnej. Od wysokości stóp procentowych zależy bowiem opłacalność lokat bankowych.
Zaufanie do banków do podstawa funkcjonowania systemu finansowego
Bankowy Fundusz Gwarancyjny funkcjonuje na krajowym rynku od roku 1994. Struktura BFG zmienia się również pod kątem prawa europejskiego, aby zapewnić większą stabilność systemu bankowości detalicznej. Zaufanie klientów to kluczowy element dla sektora. Typowy
run na banki w przeszłości prowadził do natychmiastowego bankructwa podobnych instytucji. BFG chroni interesy klientów indywidualnych oraz osób prawnych (przedsiębiorstw, dużych korporacji powiązanych z bankami).