Obligacje skarbowe- jak na tym zarobić?

Jednym z popularniejszych metod oszczędzania w naszym kraju jest kupowanie obligacji skarbowych. Do wyboru mamy kilka ich rodzai, jednakże zazwyczaj towarzyszy im stała cena i niezbyt zmienne oprocentowanie które jest proporcjonalne do czasu ważności obligacji. Mogą je nabyć wszystkie osoby fizyczne zarówno o statusie rezydenta jak i nierezydenta a także organizacje społeczne. Taki więc grono odbiorców zdecydowanie nie należy do ograniczonego. Ogólnie rzecz ujmując, obligacje kupuje się na sztuki, a po dłuższym czasie sprzedaje z dość dużym zyskiem i oczywiście im więcej obligacji posiadamy, tym lepiej i więcej możemy zyskać. Odnosi się to także do czasu, na jaki zakupujemy papiery wartościowe. I tutaj działa zasada, że na im dłuższy czas ważności obligacji się zdecydujemy, tym racjonalnie nasze zyski będą wyższe.


Rodzaje obligacji skarbowych


Próbując dokonać podziału tego produktu można wyróżnić następujące: roczne, dwuletnie, trzyletnie i dziesięcioletnie. Te ostatnie są najczęściej traktowane jako inwestycja na poczet przyszłej emerytury. W przypadku poszczególnych opcji kapitalizacja następuje po odmiennym czasie, najczęściej od 6 miesięcy do roku. Ten typ papierów wartościowych możemy zakupić między innymi telefonicznie lub przez internet, co daje nam spore możliwości nawet bez wychodzenia z domu.


Z jakich obligacji najczęściej korzystamy?


Jednymi z najbardziej popularnych wśród Polaków obligacjami są te na okres dwóch lat. Są one oprocentowane średnio na poziomie poniżej 2,5 %. Płacąc za jedną obligację 100 złotych przy rocznej kapitalizacji łatwo obliczyć zysk jaki będzie udziałem osoby pozbywającej się obligacji. Dodatkowo 24 miesiące nie jest zbyt długim okresem i można w tym czasie możemy w jakiś sposób zaplanować przyszłe wydatki. Ogólna prawidłowość odnosząca się do oprocentowania obligacji pozwala nam zauważyć, że im dłużej są one ważne, tym wyższy jest jego poziom. Warto także wspomnieć o tym, że z uwagi na fakt, że opcja ta ma powiedźmy „państwowy” charakter, ludzie raczej nie boją się z niej korzystać. W związku z tym możemy mówić o sporym zainteresowaniu tą możliwością.


Dlaczego takie rozwiązanie a nie inne?


Przede wszystkim jak już wspomniano, obligacje skarbowe są jednym z najbezpieczniejszych sposobów lokowania pieniędzy. Ponadto są one bardzo łatwo dostępne i bez problemu możemy je zakupić bez ruszania się z kanapy. Ogólna zasada wiążąca się z zarabianiem na obligacjach dotyczy tego, że kupujemy je taniej, a po określonym czasie odsprzedajemy drożej i stąd czerpiemy swój zysk. Możemy oczywiście polemizować co do wysokości zysku, jednakże pamiętajmy, że niektóre obligacje mogą osiągnąć bardzo spore oprocentowanie nawet na poziomie 6 procent, co jest raczej nie spotykane w przypadku lokat czy funduszy inwestycyjnych. Biorąc więc pod uwagę różne możliwości oszczędzania, nie można zapominać i o tej opcji, która jest bardzo ciekawą alternatywą dla wielu produktów finansowych. Bardzo wiele osób wybiera także obligacje skarbowe, jako pewną formę oszczędzania na emeryturę. W tym przypadku korzystają one z 10-letnich obligacji, których oprocentowanie jest najwyższe a kapitalizacja następuje corocznie. Można więc powiedzieć, że mamy kolejną możliwość jeżeli chodzi o odkładanie pieniędzy na pogodną jesień życia, która będzie znacznie efektywna niż przechowywanie pieniędzy w skarpecie. Porównajmy więc poszczególne możliwości w zakresie oszczędzania i wybierzmy taką, która najlepiej spełni nasze wszelkie wymagania.